Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko

Kłodzka twierdza to dominujący nad miastem Kłodzko forteczny kompleks. Rozwój twierdzy nastąpił po zdobyciu miasta przez wojska cesarsko-austryjackie na początku wojny trzydziestoletniej (1622r.). Wtedy to powstały pierwsze plany ustanowienia twierdzy w miejscu zamku. Najbardziej dynamiczny rozwój twierdzy to połowa XVIII stulecia w czasie panowania Fryderyka II - króla Prus. W tym okresie powstaje także fort pomocniczy Owcza Góra na drugim brzegu Nysy. Północno-zachodnie podejście do twierdzy zostaje zabezpieczone siecią podziemnych minerskich chodników.

W 1877 roku tutejsza twierdza traci swój charakter obronny. Zaczyna być rozbrajana, a pomieszczenia przeznaczane są na magazyny i więzienie. W czasie II wojny światowej twierdza dalej pełni funkcję więzienia, pod koniec wojny ewakuowano tu niemieckie zakłady AEG z Łodzi.

Obecnie Twierdza Kłodzko stanowi turystyczna atrakcję Kotliny Kłodzkiej. Jest udostępniona do zwiedzania, a szczególną atrakcję stanowią podziemne korytarze. Twierdza czynna jest przez cały rok, ale najlepszy okres do jej odwiedzenia to sierpień. To miesiąc Dni Twierdzy Kłodzkiej - można wówczas podziwiać rekonstrukcję bitwy o twierdzę odtwarzaną przez żołnierzy umundurowanych i wyposażonych w ekwipunek z epoki.

Cennik

Klienci indywidualni

 • Korytarze kontrminowe
  Cena: ulgowy 22 / normalny 27zł
  Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. Dla osób od 5 roku życia.
 • Główna trasa turystyczna
  Cena: ulgowy 22 / normalny 27zł
  Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. Czas zwiedzania1 godz. 30 min. (lato) / 1 godz. 15 min. (zima)
 • Główna trasa turystyczna + korytarze kontrminowe
  Cena: ulgowy 34 / normalny 42zł
  Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. Dla osób od 5 roku życia. Czas zwiedzania2,5 godz. (lato) / 2 godz. 15 min. (zima)
 • Bilet z Kartę Dużej Rodziny
  Cena: Wszyscy członkowie rodziny, bilet ulgowy.
  Zwiedzanie odbywa się w cyklach co 30 minut. Dzieci do 5 roku życia mają wstęp bezpłatny na główną trasę zwiedzania. (Górna część twierdzy). Czas zwiedzania1 godz. 30 min. (lato) / 1 godz. 15 min. (zima)

W przypadku małego ruchu turystycznego oczekiwanie na przewodnika może ulec wydłużeniu.
Dla grup konieczna jest wcześniejsza rezerwacja!

Aktualizacja - luty 2020.
Informacje na podstawie strony https://www.twierdza.klodzko.pl. Redakcja serwisu www.ladek.net.pl nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00